Tel: +90 312 285 18 88 - 447 06 06
  info@mekatrontr.com

Güneş Enerjisi


Güneş enerjisi; güneşin çekirdeğinde var olan füzyon süreci ile açığa çıkan ışıma enerjisidir. Bu enerjinin dünyaya ulaşan küçük bir bölümü dahi,insanlığın mevcut enerji tüketiminden kat kat fazladır..

GÜNEŞ ENERJİSİ

Güneşten elektrik üreten ekipmanlar

Fotovoltaik Panel: Küçük hücrelerin bir araya gelmesi ile oluşturulmuş, güneş ışınları etkisi ile içinde elektrik akımının oluşturulduğu panellerdir.

İnvertör: Güneş paneli doğru akım (DC) üretir ve solar akülerde bu akım ile depolanır. Cihazların çoğunluğu alternatif akım (AC) kullanıkları için solar akülerdeki doğru akımı alternatif akıma çeviren aygıttır.

Solar Mikro İşlemci:

- Sistem tasarım patenti firmamıza aittir.

- Yenilenebilir Enerji kullanır.

- 12V DC / 230V AC çalışabilir.

Solar akünün kimyasal yapısını tanıyan, güneş panelinde yeterli enerjinin oluşması ile solar aküye ve/veya direk kullanımına aktarabilen, panel ve solar akünün zarar görmesini engelleyen, programı firmamızda yapılan bir sistemdir. Öncelikle sistem denetlemesini yapar, kullanımda olan solar akünün, kimyasal yapısını belirler, gelen akımın solar akünün doluluğuna göre hızlı şarj yaparak (Ni-MH solar akülerde 4 saatlik bir çalışma ile tamamen dolmasını sağlar) sistemin kusursuz çalışmasını sağlar.

 

 

 

 

 

Güneş Enerjisinin Kullanıldığı Yerler

1. Bahçe, Park, Site, Sokak, Cadde ve Otoyol aydınlatma sistemleri.

2. Mesken ve İşyerlerinin aydınlatılması ve elektrik ihtiyacının karşılanması.

3. Otoyol reklam panolarının aydınlatılması.

4. Baz İstasyonlarının elektrik ihtiyacının karşılanması.

5. Güneş enerjisinden yararlanılarak sulama.

6. Yatların iç ve dış aydınlatması.

Yukarıdaki çizimde görüldüğü gibi güneş enerjisini kullanarak fotovoltaik panellerde oluşan elektriğin solar akülerimizde depolanması ile mesken veya işyerlerinin iç ve dış aydınlatması, bazı elektrik - elektronik cihazlarının ihtiyacı olan enerjinin sağlanmasına örnek bir projedir. .

Güneş Enerjisi ile Park,Bahçe, Site, Cadde,Sokak ve Otoyol Aydınlatması

Güneş Enerjili Aydınlatma: Üretmekte olduğumuz güneş enerjili aydınlatma sistemlerimizin tescili, tasarımı (03739) ve patenti (06449) firmamıza ait olup, resmi kayıtlarda yer almaktadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik enerjisi üretmek için çalışan firmamız çevre dostluğu bilincini ilke edinip; bütün üretimlerimizde bu ilkeyi ön plana çıkarmaktadır. Güneş enerjisinden elektrik üreten sistemlerde kullanılan kurşun asit akülerin yerine (ki kurşun doğa ve insan sağlığı için çok zararlıdır) Ni-MH solar aküler kullanmamız çevre dostluğu bilincimize ne denli önem verdiğimizin kanıtıdır.

Ürettiğimiz aydınlatma sistemlerinde:

-  Güneş enerjisi kullanarak ülke ekonomisine katkıda bulunmak.

-  Her geçen gün büyüyen enerji açığımıza bir nebze de olsa fayda sağlamak.

-  Cadde, sokak ve parklarda 1 günlük güneş enerjisinden alınan enerji ile 3 gecelik aydınlatma sağlayabilmek.

-  Aydınlatma direklerinde kullanılan kurşun-asit akülerin ebatsal büyüklüklerinden ötürü oluşan çirkin görüntüyü güneş panellerinin veya aydınlatma direklerinin içine yerleştirebildiğimiz solar aküler ile yeni bir estetik görünüşe sahip olmak.

-  Aydınlatma direkleri arasında kurulan kablo tesisatından kurtulup tek başlarına çalışabilmelerini sağlamak. Tesisat hafriyat işlerinden kurtulmak. Bu sayede oluşabilecek arızalarda bütün sistemin değil sadece bir modülün bakımının yapılmasına olanak sağlamak.

-  Uzun yıllar bakım gerektirmeyecek aydınlatma sistemleri inşaa etmek.

Solar Aydınlatma

Temel Özellikler:

- Şebeke elektriğinden bağımsız aydınlatma.

- Kolay montaj.

- Maksimum güvenlik ve estetik.

- Afet durumlarında acil aydınlatma.

- Hava koşullarına karşı maksimum dayanıklılık.

- Sabit ayarlı.

- Bakım gerektirmez.

- Yüksek teknoloji ürünüdür.

- Kaliteli üretimden dolayı dayanıklıdır.

- Solar enerjinizi tasarruflu kullanmak için zamanlayıcı kullanır.

- Elektrik tesisatı gerektirmez.

- Uluslararası her türlü sertifikaya haizdir.

- Yerden yükseklik 4.50 - 10 mt. , silindirik veya konik yapıda direkler.

Teknik Özellikler:
- Mikro kontrol kumanda
- SMD Teknolojisi
- MOSFET komponentler
- Akü ısı kompanzasyon sistemi
- İç termal koruma sistemi
- Şarjda mikro kontrol ile yüksek verim
- Programlanabilir şarj kontrolü
- Işık sensörü
- Entegre diyod blok sistemi
- Led lambalar için elektronik kontrol sistemi
 

 

Sistem Korumaları:
- Yüksek voltaj
- Düşük voltaj
- Güneş paneli ters kutuplama
- Yük ters kutuplama
- Yük kısa devre
- Aşırı sıcaklık
- Aşırı voltaj gerilimi
- Yıldırım ön koruma
- Açık devre akü bağlantısı
- Gece ters yönlü elektrik akışı
- Güneş panelleri kısa devre
- Akü ters kutuplama
 

Telekominikasyon Sistemleri ve Reklam Panoları

Telekomünikasyon Sistemleri

Şebekeden uzakta kurulması gereken haberleşme birimlerinin elektrik ihtiyaçları genellikle jeneratörlerden sağlanır. Ancak bunlar doğaya saldığı sera gazları ve oluşturduğu gürültü açısından bulunduğu ortama zarar vermektedir. Aynı zamanda jeneratörlerin sürekli giderleri de (bakım masrafları, yakıt giderleri ve iş gücü giderleri) kullanıcılara ilk başta gözükmeyen ekonomik yükler getirmektedir.

Güneş enerjisi kaynaklarının kullanımı kullanıcıyı bu yüklerden kurtarmaktadır. Uzun vadede ekonomiklik kazanan temiz enerji kaynaklarının haberleşme için kullanımının sağlanması MEKATRON için en önemli iş kollarından biridir.

MEKATRON olarak kullanılacak istasyon için gerekli olan elektrik ihtiyacını tamamen karşılayabilen sistemler projelendirmekteyiz.

 

Reklam Panoları

Reklam panolarının ihtiyacı olan elektrik temini (kablo çekimi, kablo kanalının kazılması, trafo v.b.) sorunlu ve masraflıdır. MEKATRON olarak ürettiğimiz güneş enerjili aydınlatma sistemleri ile istenilen aydınlatma gücü ihtiyacını projelendirmekteyiz.

Solar Pompa

Solar pompa sistemimiz en modern teknoloji ile sulama problemlerinizi en ucuz çözebileceğiniz sistemdir. Elektrik enerjisinin ve yakıt fiyatlarının günden güne artması nedeniyle solar sistemimiz ile bir defa ödenecek bedel ile kesin çözüm sunmaktayız. Gün doğuşu ve batışı zamanları arasında otomatik olarak sulama yapabilen sistemimiz ile gün içinde oluşan bütün su sorunlarınıza çare oluyoruz. Böylelikle işçi maliyetlerinizden de tasarruf edebilmektesiniz. Aynı zamanda bir su deposu vasıtasıyla gün boyu depoya su doldurabilir ve gece her türlü su ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz..

 

Uygulamalar:

- Köyler, okullar, hastaneler, villalar, müstakil konutlar vs.

- Çiftlikler ve özel ormanlar - Hayvan sulama

- Tarla ve sera sulama - Parklar ve bahçeler

- Sulama uygulamaları (ör: orta refüjlerde çim ve ağaçların damla sulaması)

CIGS Esnek Güneş Pillerinin Genel Özellikleri

CIGS Esnek Güneş Pillerinin Genel Özellikleri

E-enerjisi üretmek için tasarlanmıştır. CİGS paneller hafif ve esnek olduklarından nakliyesi ve paketlemesi kolay, düşükmaliyetli, yüksek verimli fotovoltaik panellerdir. Bu avantajlarından ötürü günümüz modern ordularında yaygın kullanılmaya başlamış.Geniş bir proje kullanım olanakları ile yüksek güçlü entegrasyon sağlayan bir üründür. Esnek ve ince film tasarımı ile üretildiklerinden çok dayanıklı bir üründür.
Kimyasal içeriği, Bakır İndiyum Galyum diselenid (CIGS) yarı iletken malzemelerdenesnek bir yüzey üzerinelaminasyon yapılarak üretilmişlerdir.
Seri bağlı, yüksek verimli güneş pilleri optimize edilerek cigsesnek panelleri üretilmiştir,
Düşük ağırlıklı montajı kolay hafif modülerdir,
Düşük güneş ışığında ,her açıdan ve her yöndenüstün performansı sayesinde mükemmel enerji verimi sağlarlar .Yani bulutlu havada verim kaybı yoktur.
By-Pass diyotları gölgeli ve bulutlu havada maksimum performans gösterir,
Tescilli nem bariyeri, kapalı buat ve koruyucu arka saç uzun ömürlü, güvenilir ve dayanıklı paketlerdir.
Modüller UL standardı 1703, IEC 61646 ve IEC 61730 normunda üretilmişlerdir,
Yüksek otomasyonlu imalat hattında üretilirler,
Hatalı malzeme ve işçiliğe karşı 5 yıllık garantilidir,
Gücü: 25 yıl da 10 % verim kaybı, 50 ci. yıl da % 20 verim kaybıdır.

POLY ve MONO Kristal panellerle CİGS leri karşılaştırdığımızda, CİGS lerin avantajları: Mono ve Polykristal hücreler temperlicam üzerine dizilip metal çerçeve içindedirler.Kırılgandır ve tehlike arz ederler.Ağırlıkları metre karede 23 Kg - 25 Kg arasındadırlar. POLY ve MONO Kristal paneller bu nedenle montaj ve kurulum esnasında meşakkatli olup ve uygulanacak yerin çok sağlam olması gerekir (25 Kg lik kar yükü ile rüzgârın etkisi hesaplandığında Uygulamacıya ciddi bir maliyet- getirirler).
Esnek cigsler hafif olduğundan takribi m2’si 2 Kg civarında montajı ve uygulaması çok kolaydır. Yapıştırma ve her yüzeye monte edilebilirler.Çalışma sistemleri ışığı absorbe ederek çalıştıklarından mutlaka güneş ışığına dik konumda uygulama gerektirmez (her açıda kullanılabilir).
Yüksek sıcaklıkta (60o C) üzerinde Ortalama% 30 ~% 50 üretim kaybı olur.
En büyük özelliğinden birisi ise ışığın panele dik gelmesine gerek yoktur.Her yönden ışığın gelmesi panellerin üretimine yeterlidir (yani ışığı absorb ederek çalışırlar).

Verimlilikleri aşağıdaki tabeladaki gibidir.
a-Si 12.2% Mature manufacturing technology Low Efficiency High equipment costs
CdTe 16.5% Low-cost manufacturing Medium efficiency Rigid Glass Substrate
CIGS 19.9% High efficiency


CİGS Esnek güneş panelleri, sessiz, hafif,montajı kolay ve E-üretimi çok hızlıdır. Askeri kullanımlarda yere sıfır serildiklerinden hedef teşkil etmezler.

Cigs Esnek Güneş Panelleriyle Çalışan, Mobil Buzdolabı Askerlerimizin Cepede İhtiyacı Olan Tıbbi Ve Ecza Malzemelerinin Saklanmasında Büyük Rol Oynar.

Cigs Esnek Güneş Panelleriyle Mobil Sahra Karargâhıdaki Aydınlatma Ve Diğer İhtiyaçlar İçin Kullanılır. Örneğin Su İhtiyaçlarının Karşılanmasında ….Vs


Modern Mobil karargâhların Enerjisinin Karşılaştırılmasında Esnek Cigs Ler Kullanılır.CİGS ler taşıması ve kurulumu kolay olduğundan çok çabuk monte edilip, devreye sokulur ve aşağıda görüldüğü gibi taktik komuta merkezinin hızlı bir şekilde faaliyete geçmesini sağlar.


Cigs’le Tatkik Komuta Merkezindeki Cihazların Enerjisinin Üretiminde,


İnsanlı Veya İnsansız Deniz Arçlarında Cigs Esnek Panelleri Hafif, Sessiz ,Yakıt Gerektirmez .Uzaktan Kumanda Ve Gözetleme Amaclı Kulanabilirler.


İnsansız Hava Arçlarında Cigs Esnek Panelleri Yakıt Gerektirmez Ve Havada Yazın 12 Saat Kalma Yeteneğine Sahiptirler.


İnsansız Hava Arçlarında Keşif Amaçlı Uçuşlarda Sessiz Özelliklerinden Ötürü Cigs Esnek Panelleri Kullanılır.Zeplin Ve Hava Balonu Gibi, İnsansız Hava Arçlarında Keşif Amaçlı Uçuşlarda Sessiz Özelliklerinden Ötürü Cigs Esnek Panelleri Kullanılır.Frigofrik Tır Ve Kamyonların Üzerine Monte Edilen Cigs Esnek Güneş Panellerinin Ürettiği Elektrik Sayesinde Askerlerimizin Gıda Ve Yiyecekleri Sorunsuz Bozulmadan Yerlerine Ulaştırılır.

Koreli güneş paneli üreticisi LDSE teknolojisi ile %23,35 verime ulaştı.

YENİ JENERASYON ENERJİ

“Güneşte yeteri kadar enerji vardır; önemli olan onu kullanabilme yeteneğine sahip olmaktır.” (Üstüner TAVŞAN - 1987)

Copyright © 2016  MEKATRON Tüm Hakları Saklıdır

Web Tasarım Ayra Bilgisayar